Check back as we investigate our History and show off a little. If you are an Alum of the Theater Department, let us know what you are up to so we can brag about you too!

Notable Alumni

Obie Diaz (1999 – First Magnet Graduating Class)

  • WWKA 92.3 FM Orlando

Michael Parrish DuDell (2000)

  • Entrepreneur, Keynote Speaker, Best Selling Author

Katharine Sullivan-Dawes (2000)

  • Producer, Snug Harbor Productions

Danyelle Williamson (2002)

  • Rocky (Broadway)
  • Scandalous (Broadway)
  • Memphis (Broadway)
  • Lion King (Broadway)
  • Lion King (National Tour)
  • Wicked (Chicago)

Hayden Milanes (2002)

  • Jersey Boys (National Tour)

Taylor Trensch (2007)

  • The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (Broadway)
  • Matilda the Musical (Broadway)
  • Wicked (Broadway)
  • Bare (Off-Broadway)
  • Rent (Off-Broadway)
  • Little Miss Sunshine (La Jolla)
  • Spring Awakening (National Tour – Denver Post Ovation Award for Best Supporting Actor in a National Tour)

Shannon Magrane (2014)

  • American Idol Top 11 Finalist

Owen Teague (2017)

  • Bloodline: Season 2 (Netflix Series)
  • Stephen King’s It (Feature Film)

2016/2017

Broadway Star of the Future Awards

  • Outstanding Musical – Violet
  • Outstanding Lead Actor Finalist – Cameron LeVine (Violet)
  • Outstanding Lead Actress – Summer Hoop (Violet)
  • Outstanding Lead Actress – Eve Bennett (Violet)
  • Outstanding Supporting Actor – Alex Council
  • Outstanding Set Design – Violet
  • Outstanding Orchestra – Violet
  • Outstanding Direction – Sean Paris (Violet)
  • Outstanding Student Choreography – Madison Potantus (Violet)
  • Outstanding Lighting Design – Ben Phillips (Violet)

District 9 Thespian Festival

Participation in 50 events

District 9 State Representative

  • Duet Acting

District 9 Alternate State Representative for Technical Theater

  • Costume Construction

6 Critics’ Choice

  • Costume Construction
  • Student Directed Scene
  • Duet Acting
  • Duet Musical
  • Large Group Musical
  • Pantomime

6 Alternate Critics’ Choice

  • Set Design
  • Costume Design
  • Duet Musical
  • Duet Acting
  • Ensemble Acting
  • Pantomime

37 Superiors

13 Excellents

District 9 One-Act Festival

  • Superior  – Full. the musical.
  • Best Technical Crew
  • Best Set Design
  • Best Original Music
  • Best Supporting Actor – Luke McAndrew
  • All-star Cast Member – Summer Hoop

Florida State Thespian Festival

  • Solo Musical – Superior
  • Costume Construction – Superior
  • Duet Acting – Superior
  • Duet Musical – Excellent
  • Costume Design – Excellent
  • Student Directed Scene – Excellent

Professional Actor Debuts / Contracts

  • Sebastian Hagelstein
    • Stageworks Theater: Psycho Beach Party
  • Owen Teague
    • Bloodline: Season 2 (Netflix Series)
    • Stephen King’s It (Feature Film)
    • The Empty Man (Feature Film)
    • Mercy Street (TV Series)

2015 / 2016

Professional Actor Debuts / Contracts

  • Chris Hancock
    • Stageworks Theater: Inherit the Wind
  • Owen Teague
    • Bloodline (Netflix Series)

District 9 Thespian Festival

Participation in 41 Events

District 9 State Representative

  • Duet Musical

7 Critics’ Choice

  • Pantomime
  • Duet Acting A
  • Duet Acting B
  • Ensemble Acting
  • Duet Musical
  • Large Group Musical
  • Scene Design

8 Critics Choice Alternate

  • Pantomime
  • Duet Musical A
  • Duet Musical B
  • Solo Musical C
  • Large Group Musical
  • Small Group Musical
  • Scene Design
  • Costume Design

37  Superiors

3 Excellents

District 9 One-Act Festival

  • Superior & State Selection – The Exonerated
  • Best Technical Crew
  • Best Sound Design – Nick Albanese
  • All-star Cast Member – Alex Givens

Florida State Thespian Festival

  • One Act: The Exonerated – Superior
  • Ensemble Acting – Superior
  • Duet Acting – Superior
  • Solo Musical – Superior
  • Duet Musical – Excellent
  • Costume Design – Excellent
  • Set Design – Good

Scholarships / Awards / Recognitions

Workshops & Talkbacks

Clowning workshop with Matthew Bellapovlovich, formerly of Ringling Brothers circus.

Com media dell’Arte workshop with Jobsite Theater Artistic Director, David Jenkins

Lighting workshop with NYC-based lighting designer, Mike Wood

Talkback with “Light Rise on Grace” playwright, Chad Beckim

Audition Master Classes w/ Broadway Music Director, Michael Rafter

 

2014 / 2015

Professional Actor Debuts / Contracts

  • Travis Brown
    • Stageworks Theater: Superior Donuts
    • Tampa Shakespeare Festival: Romeo & Juliet
    • Tampa Shakespeare Festival: MacBeth
  • David Friedman
    • American Stage: The Chosen
  • Nicholas Hoop
    • Stageworks Theater: A Few Good Men
    • Jobsite Theater: Twelfth Night
  • Justin Levine
    • American Stage: The Chosen
  • Regan Moore
    • American Stage: One Slight Hitch
    • Tampa Shakespeare Festival: Romeo & Juliet
    • Tampa Shakespeare Festival: MacBeth
  • Shelby Ronea
    • Sex Ed (Film)
  • Owen Teague
    • Bloodline (Netflix Series)
    • Asolo Rep: The Matchmaker
    • Echos of War (Film)
    • Walt Before Mickey (Film)

District 9 Thespian Festival

Participation in 31 Events

District 9 State Representative

  • Pantomime

6 Critics’ Choice

  • Pantomime
  • Duet Acting
  • Duet Musical
  • Set Design
  • Costume Design
  • Makeup

9 Critics Choice Alternate

  • Ensemble Acting
  • Large Group Musical
  • Small Group Musical
  • Duet Acting
  • Duet Musical
  • Monologue (A)
  • Monologue (B)
  • Solo Musical Theater (B)
  • Solo Musical Theater (C)

29  Superiors

2 Excellents

District 9 One-Act Festival

  • Superior & State Selection – Black Comedy

Florida State Thespian Festival

Critics’ Choice

  • Duet Musical

Scholarships / Awards / Recognitions

  • Tampa Bay Businesses for Culture and the Arts Charlie Hounchell Arts Stars Scholarship $2,500
  • Arts for Life! $2,000 (1 of only 25 in the state. Only one in Hillsborough County)
  • The National Society of Arts and Letters Competition – First Place West Florida Chapter $2,000
  •  2 (out of 5) plays selected for the Young Dramatists Project

Workshops & Talkbacks

Shakespeare Workshop with Giles Davies

Fosse Workshop with Diane Laurenson

Character Development workshop with Kelly Pekar

Rope and stage knot Workshop

Sewing Workshop with Mimsy Lombardi

Playwriting workshop with Gorilla Theater & Jonathan Cho

Actor Talk Back with David Sitler and Joseph Parra from American Stage’s production of The Chosen

Master Classes w/ Dr. Herendeen of Oklahoma City Univ.

Special Performances

Inspired by Hope Charitable Gala performance